27 sie 2013

Dżem malinowy



W tym roku postanowiłam wypełnić spiżarkę przetworami domowej produkcji, na blogu jest już przepis na dżem truskawkowy z wanilią, niedługo opublikuję przepis na waniliowy dżem brzoskwiniowy, a teraz dzielę się przepisem na mój ulubiony dżem malinowy. Wszystkie moje konfitury przygotowuję zawsze bez dodatków ulepszaczy i zagęszczaczy typu żel-fiks, nie ujmuje im to na smaku dżemu, wręcz przeciwnie, mamy wtedy trochę więcej pracy, ale efekty są naprawdę świetne ! Polecam jeszcze w tym sezonie zamknąć lato w chociaż w jednym słoiczku ! :D 

Dżem malinowy   

Czas przygotowania: ok. 15 min. x 3 (dni), tj. 45 min. Stopień trudności: łatwe Liczba porcji: 1 słoiczek, ale można oczywiście robić wielokrotność 

Składniki na dżem:
500 g malin
2 łyżki wody
1/3 szklanki cukru
Przygotowanie dżemu rozkładamy na 3 dni: 

♥  Pierwszego dnia wszystkie składniki umieścić w patelni lub garnku o grubym dnie. Postawić na średnim palniku i zagotować. Owoce gotować przez 10-15 min. na małym ogniu, mieszając 1-2 razy w ciągu minuty* - maliny powinny się rozpaść, cukier rozpuścić, a cała masa delikatnie zgęstnieć, ale i tak będzie rzadka. Garnek z masą owocową przykryć pokrywką i pozostawić w temperaturze pokojowej na noc.

♥  Drugiego dnia dżem ponownie doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 10-15 min. na małym ogniu, mieszając dżem 2 razy w ciągu minuty. Wtedy dżem jest już zdecydowanie gęstszy. Przykryć pokrywką i pozostawić na noc w temperaturze pokojowej.      

♥  Trzeciego dnia dżem będzie już gęsty. Garnek/patelnię z dżemem postawić na małym ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10-15 min. mieszając co chwilę. Uwaga ! 10 min. przed końcem gotowania należy wypiec słoiki (tu, jeden słoik), tzn. piec je w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10 min (lub więcej)*. Gorący dżem przelać do wyparzonych słoiczków (uważajcie, są bardzo gorące !), mocno zakręcić, postawić do góry nakrętką i pozwolić słoiczkom wystygnąć.


* Należy pamiętać o tym, że jeśli masa przywrze do spodu garnka, trzeba przelać masę do czystego garnka i dalej gotować w nim.

** Pamiętajcie, aby na słoiczkach nie było żadnych nalepek ! 
Dzięki wyparzeniu słoiczków i nalaniu do nich gorącego dżemu, nie trzeba już później pasteryzować przetworów.

Ja robiłam dżem z 3 kg malin, czyli pomnożyłam składniki, nie wiem, jak dokładnie gotuje się dżem z tak małej ilości składników. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie pomnożyć składniki, musicie także pomnożyć przez tyle samo czas gotowania dżemu !

Smacznego !

Źródło: kotlet.tv

5 komentarzy:

  1. też robię dżemy i konfitury bez dodatku ulepszaczy, myślę, że tak smakują dużo lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam domowy dżem malinowy, dopiero będę robić, a dziś zabrałam się za powidła z pomarańczą i cynamonem(,kuchnia lidla,), pycha:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawy przepis na powidła, powodzenia w przygotowaniu przetworów ! :D

      Usuń
  3. Witam, w przepisie podajesz: Składniki na dżem:
    • 500 g malin
    • 2 łyżki wody
    • 1/3 szklanki wody
    Hm, a gdzie cukier?

    OdpowiedzUsuń

Chcesz zostawić na blogu jakiś ślad po sobie ? Możesz to zrobić, na przykład za pomocą komentarza. Twoje słowo jest dla mnie ważne i zazwyczaj bardzo motywujące ;)
Z góry Ci dziękuję.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...