5 kwi 2013

Zajączki z marcepanem - ciasteczka wielkanocne


Oto wspomniane wcześniej, trochę przeze mnie zapomniane - zwierzaki, a dokładniej - zajączki, które przygotowałam do wielkanocnej święconki. Wiem, przepis jest troszkę spóźniony, ale mam nadzieję, że przyda się za rok ! 
Zajączki są absolutnie wyjątkowe, ze względu na sposób ich przygotowania, ciasto jest bowiem kilku-składnikowe, a nadzienie to bezproblemowy marcepan. 
Do ich przygotowania potrzebny jest golden syrup, na który przepis można znaleźć TUTAJ.

☺☺☺

Zajączki z marcepanem

Czas przygotowania: ok. 30 min. Stopień trudności: łatwe Liczba porcji: ok. 10 zajączków

Przepis na ok. 10 zajączków

Składniki na ciasto ze złocistym syropem:
125 g mąki
85 g złocistego syropu (golden syrup)
•  25 g oleju, np. słonecznikowego
1/2 łyżeczki wody

♥  Syrop wymieszać z olejem oraz wodą.

♥  Mąkę przesiać i dodać składniki mokre. Wszystko wymieszać dokładnie, np. szpatułką. Zagniatać przez kilka minut, aż ciasto będzie jednolite i lśniące.

♥  Z powstałego ciasta uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Nadzienie:
200 g masy marcepanowej

♥  Schłodzone ciasto podzielić na 10 równych części, tak samo postąpić z masą marcepanową.

♥  Każdą część ciasta podzielić na 4 części: 1 dużą - do obtoczenia marcepanu, 2 malutkie - na uszy i 1 malutką - na ogonek.

♥  Z każdej części masy marcepanowej uformować owal. Największe części ciasta rozpłaszczyć tak, aby mogły obłożyć marcepanowe owale. 

♥  Każdy kawałek marcepanu obłożyć dookoła ciastem. Obłożone już części można jeszcze przez chwilę formować w rękach, aż ciasto dokładnie się połączy.      

♥  Z dwóch małych części należy zrobić uszy, czyli uformować wałeczki, a na środku zrobić kreski wykałaczką. Z malutkiej części ciasta uformować ogonek. Tak postąpić z wszystkimi częściami.

♥  Przygotowane części przykleić do owalów (właściwie wystarczy przyłożyć, bo przyklejają się same :). Dorobić oczka zajączków nakłuwając wybrane miejsca nieostrą stroną dużej wykałaczki.

♥  Piekarnik nagrzać do 180ºC.

♥ Zajączki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez 10 min. w nagrzanym piekarniku. Po tym czasie wyjąć ciasteczka z piekarnika i przestudzić (pozostawić na blasze) przez 15 min. w tym czasie można posmarować je roztrzepanym żółtkiem z odrobiną wody, aby były błyszczące. Znowu włożyć do piekarnika i piec przez kolejne 10 min.

♥  Takie zające nadadzą koszyczkowi niesamowitego uroku - możecie mi wierzyć :-)

Smacznego,
Z. 

Źródło: przepis od Komarki - Every cake you bake

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz zostawić na blogu jakiś ślad po sobie ? Możesz to zrobić, na przykład za pomocą komentarza. Twoje słowo jest dla mnie ważne i zazwyczaj bardzo motywujące ;)
Z góry Ci dziękuję.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...