15 wrz 2013

Rogaliki croissant


Najpopularniejsze rogaliki na całym świecie, najlepsze oczywiście z paryskiej cukierni ! Ale co z tymi przygotowanymi w domu ?
Są cudowne ! Domowe croissanty mogą pochwalić się sprężystą skórką i wilgotnym miąższem, który układa się w warstwy - dokładnie tak, jak ma być z wypiekami drożdżowo-francuskimi.
Przepis ten jest pracochłonny, nie przeczę - także trudny, nie wątpię też, że może trochę poleżeć na waszych "listach rzeczy do zrobienia", ale naprawdę warto go tam zapisać, aby później spróbować tych pyszności i karcić się w myślach za lenistwo (nie żebym coś sugerowała...). Polecam ! :)   


Rogaliki croissant 

/Przepis na ok. 14 rogalików/

Składniki na drożdżowe ciasto francuskie:
2 łyżki i 1 łyżeczka suchych drożdży (instant)
70 ml wody o temperaturze pokojowej
568 g mąki pszennej
50 g cukru
ok. 3/4 łyżki soli (w oryginalnym przepisie była cała łyżka, ale uznałam, że to za dużo)
250 ml mleka o temperaturze pokojowej
250 g masła średnio schłodzonego
1 roztrzepane jajko

Dnia poprzedzającego pieczenie croissantów: 

♥  W kubeczku drożdże wymieszać z wodą, odstawić na 5 min. Do dużej miski nasypać mąkę, cukier, sól, mleko i drożdże z wodą, wymieszać wstępnie drewnianą łyżką, a następnie wyrabiać ręcznie, lub z pomocą robota z końcówką hakową, aż ciasto zacznie formować się w kulę, wtedy zagniatać ciasto przez 5 min. zbierając boki do środka. Z ciasta uformować kulę i włożyć ją do wysmarowanej masłem miski, pozostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę w temperaturze pokojowej, później wstawić miskę z ciastem na 1/2 godz. do lodówki.

♥  Stolnicę lekko oprószyć mąką, na niej ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 23 x 38 cm. Pozostawić na 5 min. Masło rozpłaszczyć i uformować na prostokąt 12 x 8 cm (powinno mieć konsystencję podobną do ciasta). Masło ułożyć w dolnej części prostokąta (powinno zajmować 1/3 jego część), zawinąć górną 1/3 część prostokąta w stronę środka, a dolną 1/3 część z masłem zawinąć na górną 1/3 część (tak jak składa się list urzędowy). Docisnąć i zlepić brzegi.  

♥  Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy od wyjściowego (ok. 40 cm długości, gruby na 2 cm). Ponownie złożyć jak list, położyć na talerz i włożyć do lodówki bez przykrycia na 10 min.

♥  Ponownie rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt trzy razy dłuższy niż wyjściowy i znów złożyć jak list, zakleić brzegi i wstawić do lodówki na 10 min. bez przykrycia. Jeszcze raz ciasto rozwałkować na prostokąt, złożyć jak list, zakleić delikatnie brzegi. Ciasto obsypać mąką, zawinąć dokładnie w folię spożywczą i wstawić do lodówki na minimum 2 godz., do 24 godz.




Drugiego dnia (lub po dwóch godzinach):  

♥  Ciasto rozwałkować na długi, płaski prostokąt około 30 x 76 cm i cienki na 1/2 cm. Ostrym nożem przekroić ciasto w połowie, przyciąć równo boki. Ciasto pokroić na trójkąty, wysokie na około 15 cm od wierzchołka do podstawy trójkąta. Zwinąć ciasno rogale zaczynając od podstawy trójkąta, na wierzchołku kończąc. Dwie blachy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować masłem. Ułożyć rogale na blachach zawiniętymi wierzchołkami do dołu, zostawiając około 5 cm odstępu. Rogaliki posmarować roztrzepanym jajkiem i odstawić na 2 godziny do wyrośnięcia (bez przykrycia). 




♥  20 minut przed pieczeniem nagrzać piekarnik do 220ºC. Rogale ponownie posmarować jajkiem i wstawić do środkowej części piekarnika, temperaturę obniżyć do 200ºC. Rogale piec przez 15 - 20 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. W trakcie pieczenia pierwszej partii, drugą blachę włożyć bez przykrycia do lodówki.


Smacznego !


Źródło: Kwestia Smaku

6 komentarzy:

  1. Mmm zjadłabym takie rogalika :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja wolę tą wersję na śniadanie, bo na wynos to nie bardzo.
    Wolę się delektować smakiem w domu , na spokojnie;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie racja, ale dla mnie drugie śniadanie na wynos zawsze przynosi chwilę ukojenia i spokoju :D

      Usuń
  3. Nigdy nie robiłam i nie jadłam.. Musze zrobić ;D Czy są podobne do brioszek? ;D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam i życzę powodzenia :D Sądzę, że nie są podobne do brioszek, bo croissanty są z drożdżowego ciasta francuskiego, czyli w środku są ułożone z puszystych warstw :D

      Pozdrawiam !

      Usuń

Chcesz zostawić na blogu jakiś ślad po sobie ? Możesz to zrobić, na przykład za pomocą komentarza. Twoje słowo jest dla mnie ważne i zazwyczaj bardzo motywujące ;)
Z góry Ci dziękuję.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...